Nakladatelství ZANIR se zabývá vyhledáváním nezávislých autorů komiksu. Pro některé může být komiks jen pěkná kratochvíle, pro jiné zase zaměstnání na plný úvazek. Žánrově však jejich tvorba musí zapadat do nějaké formy fantastiky, hororu, humoru a nebo mixu toho všeho. Nevyhýbáme se ani sci-fi, ale prozatím jsme neměli na žádné moc štěstí.
Když zmiňujeme nezávislé autory, až na výjimky tím myslíme lidi, za kterými nestojí velká nakladatelství (i když toto se v čase mění ) Rozhodně však nejde o nováčky v oboru, i když pracují třeba “jen” na jednom titulu. Cílem nakladatelství je vydávat jejich titul a pomoci jim tak získat nejen nějaké ty fanoušky navíc, ale hlavně autory podpořit v tom, co dělají.
Simon Sues
Nakladatelství vzniklo v polovině roku 2014 jako vedlejší produkt předchozích činností a prvním titulem, kterým se pokusilo uvést na zdejší komiksový trh, byl Simon Sues.
Příběh okultního právníka, který měl původně vycházet pod hlavičkou TokyoPop v roce 2012. Ke zveřejnění však nikdy nedošlo a autorka Kim Myung-Hee vydala dvojici omnibusů, které pokrývají první sérii, samo-nákladem. V současné době pracuje na třetí a poslední sérii. Pro Myung-Hee je kresba útěkem od rutiny práce v herním průmyslu a snaze vyjádřit její zálibu ve všem děsivém, což je koneckonců vidět na démonech a hrůzách, se kterými se v průběhu příběhu Simon Sinclair setkává.
Diplomovaní hrdinové
Koncem roku 2015 vyšel soubor komiksových stripů o trojici novopečených hrdinů a jejich útrapách v každodenním životě. Titul Diplomovaní hrdinové (Licensed Heroes) vymyslel a sepsal Benjamin Hsu. Ben však není žádný kreslíř a tak si na kresbu najal aspirující mangaka Elaine Tipping.
Jednoduchá kresba a forma klasické 4 komy v sobě snoubí situační vtip a zoufalství z marnosti bytí. Komiks vychází stále online v proměnlivé periodicitě na Smackjeeves.
Carciphona
V roce 2016 ZANIR představil autorku Shilin Huang a její sérii Carciphona. Příběh o mladé čarodějce, která přežívá ukryta ve světě, kde je používání magie lidmi postaveno mimo zákon a to pod trestem smrti. Čisté dobrodružné fantasy se silnou hlavní hrdinkou, která se rozhodne pátrat po svém zmizelém mistrovy a původu nájemné vražedkyně Blackbird. To všechno navzdory vlastnímu prokletí, které ji více méně zabíjí.
Shilin si knihy vydává vlastními silami v Kanadě a to zhruba tempem jedna kniha za rok a půl. Krom toho se živý jako ilustrátorka na volné noze navzdory tomu, že se kreslit naučila zcela sama.
V roce 2016 byl v hledáčku komiks Stray Dog, ale než se mi podařilo s autorkou spojit, dozvěděl jsme se, že práva na komiks prodala nakladatelství Glénat. A když už jsme je měli na dráte, rozhodli jsme se nakonec pro něco jiného.
Cagaster
Volba padla na originální japonskou mangu Cagaster od autorky Kačó Hašimoto. Zprvu titul vycházel jako webový komiks, než byl oficiálně publikován v Japonsku a posléze ho pro Evropu odkoupil Glénat. K dnešnímu dni existuje kromě francouzské verze, ještě německá a pak pochopitelně ta naše.
Série šesti knih z post-apokalyptického světa vypráví o profesionálním likvidátorovi a ochránci karavan, který v poušti jednoho dne najde a zachrání mladou dívku Ilie. Postupem času však zjišťuje, že se o ni nějak příliš zajímá armáda a dějí se kolem nepříjemné věci.
Knihu jsme nevybrali jen proto, že jde o mangu, i když to rozhodně hrálo v rozhodování svoji roli. Důležité bylo, že jde o nový titul a žánrově vybočoval z tolik rozmnožujícího se klasického fantasy plných kouzel, upírů, zombií a dobrodružných výprav. Cagaster velmi dobře kombinuje napětí, akci, trochu té konspirace a lidských vztahů.
Cesta meče
S Glénatem se ZANIRu zpřístupnil i jejich široký katalog především evropské tvorby a i když autoři těchto děl rozhodně nepatří moc k těm, na které má ZANIR políčeno, rozhodli jsme se v Japonsku ještě chvíli zůstat a sáhlo se po nové a nedokončené třídílné sérii Cesta meče (La voie du Sabre).
Vyprávění o nejznámějším japonském šermíři své doby, kterak si najde učedníka a chce mu předat své vědění a um, má mnohé co nabídnout. Jednak je to bezesporu úchvatná kresba, avšak i příběh, i když značně naivní a přikrášlený, dokáže čtenáře zaujmout.
S každým vydaným komiksem jsme se v ZANIRu učili něco nového a dělali při tom chyby. Tu překlep, tu hrubka, moc tuhá obálka nebo naopak chybná volba formátu. Jak věřím, každá chyba a špatné rozhodnutí vedlo ke zlepšení. Neděláme si však iluze, že ještě nějakou hloupost neprovedeme. Rozhodně nám však záleží na zpětné vazbě, protože bez fanoušků tohle nejde dělat a knihy jsou primárně pro ně.
Bájné království
V roce 2017 se nám podařilo dokončit první sérii Simon Sues a hodláme v ní od roku 2019 pokračovat. 2017 sice nepřinesl žádný nový komiks, nicméně pár čerstvých jmen a titulů jsme odhalili.
Od australské ilustrátorky Queenie Chan jsme vydáváme třídílnou sérii Bájné království (Fabled Kingdom), která spojuje klasickou beletrii s manga kresbou. Příběh nás seznámí s léčitelkou Celsií a představí nám několik ne úplně tradičně pojatých zpracování klasických pohádek. Bohužel se nám nepodařilo získat práva na působivý hororový komiks The Dreaming, který byl autorčiným prvním velkým počinem.
Queenie je ilustrátorka a autorka více méně na plný úvazek. Spolupracovala na sérii Odd Thomas spisovatele Deana Koontze, ilustracích pro knihy Small Shen a napsala soubor povídek Short Ghost Stories: The Man with the Axe in His Back. V současné době se věnuje procvičování coloringu pro svůj nový projekt.
Amaltea, princezna šermířka
Dalším představeným autorem, respektive autorkou, je Natalia Batista. Švédská lektorka kresby komiksu a pochopitelně i zdatná autorka. Kromě přispívání nějakým tím oneshotem do každoročního vydání sborníku od studia Nosebleed má na kontě osm knih. Trilogii o sobecké a nafoukané princezně Amaltee, kterak prince musela před drakem zachránit. Dále pak čtyřdílnou sérii o kočkách s prozaickým názvem Mjau! (Nutno dodat, že je primárně určena dětem, ale dospělí kočkofilové ji budou zbožňovat ) a boys love A song for Elise. Amaltea se prozatím dočkala překladu do pěti jazyků včetně toho našeho a to konkrétně němčiny, italštiny, angličtiny a turečtiny.
Vzhledem k neskutečně dobrým vztahům s Natalií jsme ji pozvali na Animefest.
Vei
Zhuštěnou historii ZANIRu zakončíme prozatím posledním novým titulem a tím je Vei. Dvoudílný komiks o bojovnici z bájné země obrů a jejím soubojem s hrdiny doprovázejícího samotného Ódina. Komiks je počin dvojice Sary B. Elfgren (spisovatelka) a ilustrátora Karla Johnssona.
Věřím, že i v budoucnu dokážeme přinášet zajímavé tituly, které by se k nám nejspíš jinak nikdy nedostaly.